7. A a 7. B na Neviditelné výstavě

V úterý 30. dubna se 7. A a 7. B vydala v doprovodu třídních učitelek na návštěvu Neviditelné výstavy, kde jsme měli jedinečnou možnost poznat život nevidomých na vlastní kůži.

Nejdříve jsme vstoupili do tzv. viditelné části, kde jsme se seznámili s celou řadou pro nás zajímavých exponátů, které jsou ovšem běžnými pomůckami pro nevidomé a usnadňují jim každodenní život. Zkusili jsme si poslepu zahrát stolní hry, pohybovat se v prostoru se slepeckou holí, pomocí bodátka a tabulky pro psaní Braillova písma jsme se pokusili napsat krátké vzkazy spolužákům.

Poté jsme již po menších skupinkách pokračovali do zatemněné části výstavy, kde se nás ujal vždy jeden z nevidomých průvodců. V naprosté tmě jsme se museli řídit výhradně hmatem, čichem a především sluchem. Náš průvodce nám ukázal, s jakými nástrahy se nevidomí lidé setkávají každý den a pomohl nám se orientovat na rušné ulici, v lese a na výstavě. Měli jsme také možnost si objednat  malé občerstvení v kavárně, která se opět nacházela v úplné tmě. Na chvilku jsme se usadili a dozvěděli jsme se více o životě našeho nevidomého průvodce, kterého jsme po tak silném zážitku doslova zasypali dotazy.

Výstava nám pomohla si uvědomit, s jak náročnými situacemi se musí nevidomí lidé vypořádat.  Pokud jste Neviditelnou výstavu ještě nenavštívili, tak neotálejte, na půdě Novoměstské radnice ji naleznete do konce roku 2024.

Barbora Macedo Rosique

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-05-7a-7b-neviditelna-vystava