Ve pátek 10. 6. 2022 vyrazila 9. A na jednu ze svých pátečních „objevovacích“ výprav – mezi návštěvou pražského podzemí (3.6.) a Jurským světem (17.6.) jsme se zašli podívat do jedné z nejkrásnějších a nejcharismatičtějších budov v Praze – do Karolina.
Prohlídku pro nás zorganizovala paní Rambousková, matka jednoho z našich deváťáků. A tak jsme stáli na místech, kde jsem já před lety promovala, a kde, pokud jim to vyjde, budou jednoho dne rozechvěle promovat i moji žáci. Díky paní Rambouskové, která nám dělala nadšenou průvodkyni, jsme se dostali nejen do auly a podobných míst, ale i do místnosti s taláry pro představenstvo Univerzity Karlovy a další, kdo se účastní promocí. A je třeba říci, že ty taláry jsou nejen krásné a vznešené, ale taky pekelně těžké!
Třešinkou na dortu bylo vystoupení jednoho z nejlepších současných varhaníků, pana Jana Kalfuse, který hrál jen a jen pro nás! Úžasný zážitek! A nejenže pro nás Mistr hrál, ale také nám povyprávěl o varhanech v Karolinu a zodpověděl naše všetečné dotazy. Věděli jste například, že nové varhany v Karolinu mají cenu 20 milionů a že nejdelší píšťala měří 5 metrů a ta nejmenší jen 1 centimetr?
Po prohlídce Karolina jsme ještě zašli na výstavu o R. Heydrichovi a ostatních, kdo se podíleli na vyhlazování lidstva ve jménu „čisté rasy“. L A i když byl krásný slunečný den, mrazilo nás při pohledu na dokumenty a fotografie a ptali jsme se sami sebe, jak je možné, aby člověk člověku činil takové zlo.
Poté jsme ještě zašli na stálou výstavu, kde jsme se blíže seznámili s historií Univerzity Karlovy. A zkonstatovali, že to byl další bezva den.
Už nám to pomalu končí, musíme se ještě užít…
Za 9. A
J. Davidová
https://filosofska.rajce.idnes.cz/2022-06-9A-v-Karolinu-a-nejen-tam/