Andělé, čerti a Mikuláš na Jitřní

V úterý 5. prosince zaplnili školní budovu na jitřní andělé, čerti a Mikuláš. Připojili jsme se tak opět k Mikulášské nadílce. Její tradice je velmi stará, začala již v 10. století v Porýní, v Čechách pak ve 14. století.

Podle legendy vznikla nadílka tak, že svatý Mikuláš obdaroval dcery zadluženého otce, kterým hrozilo, že se z nich stanou prostitutky. Když se o tom svatý Mikuláš dozvěděl, tři noci jim otevřeným oknem vhazoval do ložnice peníze a tak je zachránil. Tolik legenda o muži, který nejspíše skutečně existoval. Na přelomu třetího a čtvrtého století, v době Byzantské říše, údajně žil biskup jménem Mikuláš ve městě Myra na území současného Turecka (nynější název Demre), zastával se nespravedlivě obviněných a zemřel právě 6. prosince. Oslava svatého Mikuláše se postupně se měnila od čistě náboženské ke společenské, kdy svatý Mikuláš v doprovodu čerta a anděla obdarovává nebo kárá děti. Děti většinou dostávají sladkosti nebo uhlí či brambory.

Tradice opět ožila i na Jitřní. Celou budovou prošel průvod, ve kterém Mikuláše doprovázelo několik čertů a dvacítka andělů. Zastavili se v každé třídě a kárali i odměňovali děti od nejmladších po nejstarší ročníky. Mnozí museli své hříchy vykoupit básničkou či písničkou. Pro příště už prý budou všichni hodní. Tak uvidíme za rok. Mikuláši, čerti a andělé, děkujeme ze návštěvu. 🙂

Mgr. Jiří Barták

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-12-Andele-certi-a-Mikulas-na-Jitrni/