EDISON – 1. den na Filosofské (Zahájení a Alžírsko)

Zahájení projektu
Dnes, 18. 9. 2017, na naší škole začal projekt Edison, což je mezinárodní projekt o cizích zemích, do kterých se jen tak nepodíváme.

V osm hodin ráno nás paní učitelka zavedla do tělocvičny na zahájení již očekávaného projektu. Když jsme vešli do tělocvičny, už na nás čekalo šest zástupců z těchto zemí: Gruzie, Rumunsko, Alžírsko, Egypt, Irán a Ázerbájdžán. Poté, co se nám všichni představili, přivítala naše hosty paní ředitelka, obě paní zástupkyně, učitelé a samozřejmě i my, žáci.

Natěšeni, až se nám naši zahraniční lektoři postupně přijdou představit osobně s prezentacemi svých rodných zemí, jsme se odebrali zpět do tříd.

Kristina Šedivá, Petra Spodniaková, Denisa Dvořáková, 8.D

 

Alžírsko

První den jsme se seznámili s jednadvacetiletou studentkou z Alžírska, od které jsme se dozvěděli mnoho reálii o její zemi.

Úředními jazyky jsou berberština, arabština a francouzština. 99% obyvatelstva Alžíru vyznává muslimské náboženství. Slečna nám pouštěla video, které bylo natočeno pomocí dronu a bylo o památkách, přírodě a kultuře Alžírska. Ukazovala nám fotky krojů (tergui, tlemcen, fergani…). Při přednášce se nám sbíhaly sliny nad národními jídly, jako např. kuskus, title, bourek…). Pouštěla nám i video národního tance (modern casbah).

Na závěr nám psala naše jména v berberštině a arabštině.

Její projekt se nám velice líbil, nejvíce nás bavil tanec, který jsme si mohli vyzkoušet.

Markéta Kočová, Nosková Nikol, 8.C

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-09-EDISON-1-den-na-Filosofske/

K EDISONU 2017 doporučujeme také tyto články: