EDISON – 2. den na Filosofské (Ázerbájdžán a Írán)

Ázerbajdžán

V úvodu jsme začali krátkým poznávacím videem o této zajímavé zemi. Následovaly kontrolní otázky k produkci.

Dozvěděli jsme se tato základní fakta:

  • hlavní město je Baku
  • hlavním náboženstvím je islám
  • země má přibližně 9.5 milionů obyvatel

Zvyky a zajímavosti:

  • čaj –  v Ázerbajdžánu je velice populární pohostit návštěvu čajem a zároveň je zvykem, že při loučení dostanete šálek čaje
  • Ázerbajdžán je první východní zemí, která umožnila volit ženám
  • velkou tradicí je také výroba koberců se složitými ornamenty, které je velmi pracné vyrobit a jsou proto velice drahé
  • zaujaly nás rovněž národní tance, které jsme si sami vyzkoušeli

Přednáška se nám velice líbila, byla zajímavá a poučná.

Lukáš Frk, Tomáš Procházka, Vojtěch Šedivý, 9.D

 

Írán

Na úvod nám Bahram Taheri pustil video ,,Don’tt go to Iran“ s ironickou pointou. Video nám ukázalo krásy Íránu a autor jím chtěl vyjádřit, že v Íránu žádné nebezpečí nehrozí a není se čeho bát  –  jsou to jen předsudky lidí. V Íránu můžete vidět džungli, město, pouště i hory. Překvapilo nás, že použil svůj vlastní mediální materiál, jistě nad přípravou prezentace strávil spoustu času. Vyprávěl nám o tom, jaké jsou noci v poušti. Tak zářící hvězdnou oblohu nikde jinde neuvidíme!

Za nejpopulárnější sporty považují wrestling, fotbal, taekwondo, basketbal a volejbal. Ženy i při volejbalu hrají s muslimskou pokrývkou hlavy, nazývanou ,,hidžáb“.  Bylo to pro nás velmi zajímavé a prezentace nás bavila. V některých z nás probudil touhu se do Íránu podívat.

Caroline Hanna, Viktorie Špronglová, Anna Bryndová, Kim Charvátová, 8.D

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-09-EDISON-2-den-na-Filosofske/

K EDISONU 2017 doporučujeme také tyto články: