EDISON – 3. den na Filosofské (Maroko, Gruzie)

Maroko

Ve středu 20. 9.  jsme v rámci projektu Edison měli přednášku o Maroku, kterou nám přednášela Laila. Říkala nám zajímavosti z různých odvětví, například ze zeměpisu, vyprávěla nám také o hlavním městě Rabat.

Žije zde okolo 40 milionů obyvatel. Většinu povrchu zabírá poušť Sahara. Marokem protékají řeky Sebú, Sous. Většina řek ústí do Atlantického oceánu. Postupem času se zde usadila různá náboženství: křesťanství- cca 5%, islám- cca 70%, judaismus- 20%, a 5% obyvatel jsou nevěřící. Tato země vyváží citrusy, zeleninu, ryby, argán.  Layla nás učila pár slov například: Salam- ahoj, mír.

Říkala nám, že se zde mluví arabsky, ale i španělsky, francouzsky a barbarsky. Hodinu s Lailou jsme si moc užili a těšíme se na další projekty.

Kačka Kejmarová, Majda Vrzáková, Kačka Holečková, Petra Spodniaková, Kristina Šedivá, 7. E, 8. D

 

Gruzie

Co jsme se dozvěděli od naší lektorky o Gruzii:

Gruzie se nachází v Eurasii, mezi Černým a Kaspickým mořem, ale omývá ji jen Černé. Její sousedské státy jsou Rusko, Turecko, Ázerbajdžán a Arménie. Gruzie se člení na 11 regionů a 2 autonomní oblasti. Hlavní město je Tbilisi. Od roku 1991 je samostatnou republikou a hlavou státu je prezident Giorgi Margvelashvili. V jejich zemi se používá měna gruzínská lari. Většina obyvatel mluví gruzínštinou, ale můžeme se zde domluvit i například rusky nebo anglicky. Gruzie nepatří mezi státy EU ani NATO, ale při vycestování například do České republiky nepotřebují víza.

Mezi zajímavá místa patří Batumi, což je 2. největší město v Gruzii, dále zde můžeme najít město lásky Sighnagi a mnoho dalších. Gruzii se říká Sakartvelo a zároveň země vína. Národní a velmi známé jídlo je například khachapuri, mtsvadi, churchkhela nebo nazuki, gozinaki a tklapi.

Gruzie je země sportu, turistiky a zábavy. Lyžování, plavání, rafting, judo, wrestling patří k obvyklým sportům.

Celkově je Gruzie velmi zajímavá země a určitě stojí za návštěvu.

Pavlína Hušková, Ellen Němcová, 9. C

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-09-EDISON-3-den-na-Filosofske/

K EDISONU 2017 doporučujeme také tyto články: