Projekt EDISON 2020 – Taiwan

Taiwan je ostrov, který leží v Pacifiku v Asii. Nachází se vedle Číny mezi Japonskem a Filipínami, zároveň má vazby na Čínu.  Jeho hlavním městem je Taipei. Žije zde 24 milionů obyvatel a zaznamenáme tu čilý turistický ruch.

V Taipei se nachází věž Taipei 101, která byla před 10 lety nejvyšší budovou na světě a momentálně je osmým nejvyšším mrakodrapem světa. Mrakodrap měří 509 metrů, má 101 poschodí, vystoupat lze do 98. patra. Další zajímavé místo v Taiwanu je Twin Hearts Stone Weir, kde místní rybaří. Název je odvozen od útvaru, který se podobá dvěma srdcím.

Kultura Taiwanu se od ténaší velmi odlišuje. Typické znaky jsou losos landlocked a strom kapok. Na řekách můžete vidět dračí loďky. Samozřejmě nás zaujme typický jazyk a písmo. Píší ve znacích a mluví mandarínštinou, taiwanštinou a hakkou. Každý den procházejí zemětřesením, ať už velkým či nepatrným. Také jsou tu tajfuny a teplota se zde pohybuje mezi 10 – 32 stupni Celsia a velká většina obyvatel nikdy neviděla sníh. Barvy na vlajce mají různou symboliku. Bílá značí slunce, červená zem a modrá nebe.

Večer jsou ulice měst zaplněny stánky, obchůdky a také lidmi, kteří se při nakupování baví i hrami. Obyvatelé Taiwanu oslavují dvakrát nový rok, kromě kalendářního i čínský. Na začátku nového roku se tancuje lví tanec v kostýmu, je to tanec velmi obtížný.  Na domech můžeme vidět red banners, červené plakáty se znaky, je to něco jako symbol štěstí. Starší členové rodiny dávají těm mladším červené obálky plněné penězi. Tento rok je rokem krysy.

Stravování  je v Taiwanu hodně odlišné od našeho. Jedí hodně polévky, které se liší nejen chutí ale i tím, že se podávají až po hlavním jídle. Typické jídlo studentů po škole je fried chicken (tedy smažené kuře), prodávané  téměř na každém rohu. Oblíbeným nápojem mladých je  bubble tea. Mezi jídla, která cizinci nemusí, patří stinky tofu (v předkladu smradlavé tofu). Proč „stinky“ ?  Pro silnou vůni tofu, která cizince odpuzuje.

Jak všichni víme, proslulé jsou zde i knedlíčky, objevují se hojně v asijských filmech, například v Kung Fu panda. Můžou být plněné čímkoliv, většinou však hovězím masem. Další typické jídlo se nazývá spicy hotspot, je to vlastně jakýsi hrnec s horkou vodou, chilli a dalším kořením, kde stále probíhá var. Kolem vroucího hrnce je spousta talířů se syrovým masem, zeleninou a dalšími ingrediencemi. Vyberete surovinu, dáte do hrnce, a když je uvařeno, můžete vyndat a jíst. Je to prý hodně oblíbená příprava jídla pro celou rodinu.

 

Taiwan je velmi zajímavý a překvapivý kout světa. Dozvěděli jsme se hodně o tomto ostrově, slečna byla sympatická, měla smysl pro humor a působila velice přátelsky.

 Třída 8. C

Foto: Pavla Peroutková

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2020-02-EDISON-2020-3-den-Taiwan/
K projektu EDISON 2020 doporučujeme také tyto články: