Projekt EDISON 2020 – Turecko

Prezentaci Turecka měla na starost milá slečna jménem Ozge. Pověděla nám něco málo o svých dvou bratrech a rodičích a trochu i o sobě. Ozge nežije v hlavním městě, ale v jednom z nejznámějších tureckých měst, a to v Istanbulu.

Nejdříve jsme ale shrnuli, co již o Turecku víme, pak teprve jsme se dostali k novým informacím o Turecké republice, jelikož „Turecko“ není oficiálním názvem této krásné země. Jeho hlavním městem je Ankara s populací okolo 5,445 milionů lidí. Velice nás také překvapil populační rozdíl mezi naší republikou a Tureckem, kde žije cca 80 mil. obyvatel, to tedy znamená osminásobek. Ačkoli to může vypadat, že jsme vlastně takřka nezalidněným státem, musíme brát v potaz to, že Turecko má také desetkrát větší rozlohu než naše republika.

Dále jsme byli vystaveni velké dávce turecké kultury, tancům, tradicím, zvykům, samozřejmě i na významná místa a jídlo přišla řeč. Jedním z prvních zajímavých míst bylo právě Ozgino rodné město Istanbul. A čím je tedy tak zajímavé? Je to jediné město na světě, které leží ve dvou světadílech: v Evropě a Asii, spojuje je Bosporský most. Třebaže nemá Turecko zrovna přespříliš flóry, tak i přesto má okolo sedmi tisíc druhů rostlin. Tento nedostatek však vyvažuje kultura, třeba Turecký Velký trh právě v Istanbulu.

Co se zvyků týče, dozvěděli jsme se o několika zajímavých tancích a svátcích, jako je například Den nezávislosti oslavovaný dne 23. dubna. Také nás nadchla turecká kuchyně a mohli jsme si i přivonět k turecké kávě. Zahráli jsme si vědomostní hru na webové stránce Kahoot a zkusili turecké tance. Suma sumárum se nám prezentace velmi líbila a moc rádi jsme zde Ozge měli.

Třída 9. C

Foto: Pavla Peroutková

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2020-02-EDISON-5-den-Turecko/
K projektu EDISON 2020 doporučujeme také tyto články: