Exkurze do Tábora

V pátek 24. května se žáci 7. A a 7. B opět vydali na společný výlet, tentokrát do jihočeského města Tábor, které je úzce spjato s husitstvím. V Táboře nás přivítalo deštivé počasí, to nám ale nevadilo, před deštěm jsme se schovali v chodbách středověkého podzemí pod Žižkovým náměstím. Dozvěděli jsme se, že sklepy sloužily tehdejším obyvatelům Tábora nejen k uchovávání nápojů a potravin, ale také jako útočiště před požáry nebo nájezdy nepřátel. 

Z podzemí jsme pokračovali do výstavních prostor Staré táborské radnice na interaktivní výstavu k 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky. Výstavu jsme zahájili v krásném pozdně gotickém sále, který je také druhým největším pozdně gotickým sálem u nás (hned po Vladislavském sálu). V přilehlém kinosále nám pan průvodce promítl animovaný film o životě Jana Žižky, můžete jej zhlédnout zde. Výstava byla plná zajímavých artefaktů a interaktivních prvků, díky kterým jsme se s husitskou minulostí seznámili skutečně zábavnou formou. V závěru expozice jsme mohli rozhodnout o tom, zda neohrožený vojevůdce Jan Žižka patří spíše na stranu dobra nebo zla.

Exkurzi jsme završili procházkou po historickém centru města a samozřejmě nesmělo chybět ani zastavení na vyhlídce, kde jsme měli vodní nádrž Jordán i s okolními lesy jako na dlani. Jak jsme si exkurzi do Tábora užili, se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích. 

Barbora Macedo Rosique

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-05-exkurze-do-tabora