Festival „Bonjour Plzeň“ pro žáky francouzského jazyka

Dne 18.10. Francouzská aliance v Plzni pořádala festival frankofonní kultury „Bonjour Plzeň“. Žáci 8. a 9. ročníku učící se francouzštinu se tedy vypravili na výlet za francouzskou kulturou. Po krátké prohlídce trhů na náměstí a navštívení andělíčka na bráně kostela (snad nám splnil všechna přání) jsme se vydali do Francouzské aliance, kde náš přivítala její ředitelka Manon a francouzsky nám povídala o náplni festivalu. Poté jsme se odebrali na prohlídku Románské knihovny, kde nám paní knihovnice povídala o francouzské sekci této knihovny. Francouzsky nám přečetla velice vtipnou knížku pro děti jménem „ La Fourmi“ a nakonec jsme si mohli složit mini-knížku z papíru A4, která francouzsko-česky „mluvila“ o pravidlech knihovny.

Po návštěvě knihovny nás čekal workshop vaření bretonských palačinek s pravou Bretonkou. Děti musely samy připravit těsto a poté každý sám nalít těsto na speciální palačinkovač, rozetřít dřevěným téčkem a pak ještě otočit a dochutit. Někteří byli již zkušení, avšak nebyla to žádná snadná práce a místo palačinek často vznikaly záhadné patvary, leč lahodné!

Poté nás čekal workshop francouzsko-belgického rapu. Přijeli rapeři z Liege v Belgii, kteří měli zkušenosti s prací s mládeží a přetvořili rap v naprosto úžasné stylistické cvičení, kde vlastně na konci vznikla dlouhá absurdní báseň z toho, co děti vytvořily. Toto cvičení jsme poté dokončovali a aplikovali i v hodinách jazyků.

Na oběd jsme šli do francouzské kavárny, kde prodávali výborné quiche všech možných příchutí a kde byla skvělá atmosféra navozená francouzskou hudbou.

Odpolední program spočíval ve veřejném workshopu zaměřeném na francouzský streetart, který je typický pro francouzská města. Ve Francii můžeme najít velké množství takovýchto umělců, ale nikdy se nezmiňují v klasických učebnicích. Přitom je to něco, co je pro Francii velice typické, a to především pro mládež, kterou to oslovuje nejvíce.

Na tomto místě bylo otevřeno parkurové centrum pro mládež, kde zkušení trenéři předváděli, co všechno se dá v tomto francouzském sportu dělat. V další části si děti mohly vyrobit vlastní streeartový obrázek. Vznikly nám dva obrovské obrazy, které žáci sami nasprejovali a které teď můžete v jejich třídě vidět. Poté mohli vytvořit vlastní šablonu a nasprejovat malý obrázek podle ní. V poslední části žáci měli poznávat obrazy frankofonních umělců, mezi kterými byl například obraz o Alfonse Muchy, a také hádat, který z nich je nejdražší na světě. Ke každému obrazu se dozvěděli nějakou zajímavost či historku.

Nakonec nás dokonce „odchytla“ reportérka francouzské části českého rozhlasu a několik odvážlivců ze sebe dostalo pár francouzských frází o tom, co jsme zažili a odkud jsme.

Výlet se velice vydařil a všichni byli nadšeni z nových poznatků, zážitků i obrázků týkajících se francouzské kultury – trochu jinak.

Daniela Veselá

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2016-10-Bonjour_Festival/