Jak na redukci odpadu? – 1. díl – „Odmítejte“

EkoTým se rozhodl s vámi podělit o pár tipů na téma „Jak na redukci odpadu?“. V této několikadílné sérii tipů se chceme zaměřit na to, jak minimalizovat odpad, a to jak na úrovni jedince, tak i na úrovni domácnosti.

Prví díl se týká toho, jak se naučit už v počátku odmítat některé druhy odpadů.

Odmítejte

  1. Odmítejte plastové tašky a sáčky, které jsou zbytečné a které můžete nahradit obyčejnou látkovou taškou, která stojí pár korun a můžete ji používat opakovaně.
  2. Odmítejte zbytečné obaly. Balené předměty jako brambory či jiné ovoce a zeleninu můžete kupovat po kusech do látkových pytlíků či tašek.
  3. Odmítejte tzv. rychlou módu. Oblečení, které si oblečete jen párkrát a které vyjde brzy z módy, nekupujte. Investujte do kvalitního oblečení, které vám dlouho vydrží.
  4. Odmítejte papírovou reklamu, o kterou nemáte zájem. Řešením může být cedulka na poštovní schránce, že o letáky a jiné reklamní tiskoviny nemáte zájem. V dnešní době najdete vše na internetu. Je to jednoduché a šetříte tím lesy.
  5. Odmítejte nové oblečení, hlavně u dětí, která módu neřeší a své modely nosí jen pár týdnů. Vyberte pěkné kousky pro děti v bazaru či secondhandu. Sdílejte dětské oblečení s ostatními maminkami.
  6. Odmítejte věci na jedno použití. Eliminujte kávu s sebou do papírového kelímku či jídlo s sebou v plastových obalech. Vezměte si s sebou vlastní termohrnek či krabičku na jídlo. Plastové brčko k nápojům také ve většině případů nepotřebujete.
  7. Odmítejte dárky, které jsou nesmyslné a nevyužijete je. Řekněte rodině i přátelům, co si konkrétně přejete. Nevhodně nebo nechtěné dary vraťte.

Přepsala Daniela Sternwaldová, 7.D
EkoTým

Text jsme převzali ze stránek www.reduca.cz (článek 25 tipů na snadnou redukci odpadů). Děkujeme!