Móda v modré aneb osmáci v jukatě

V Uměleckoprůmyslovém muzeu na edukačním programu k výstavě věnované modrotisku jsme se s žáky osmých tříd dozvěděli mnoho podrobností o této tradiční technice barvení textilu u nás (od roku 2018 zapsané na seznamu nehmotného dědictví UNESCO) a v Japonsku. Objevili jsme řadu odborných názvů jako pop/pap, kypa, nagaita chugata, obi a další. Prohlédli jsme si rozmanité využití modrotisku na lidových krojích, oděvech současných návrhářů i ve volném umění.

Druhá část programu, workshop, byla ještě atraktivnější. Vytvářeli jsme hřebíkové formy s vlastními motivy, pomalovali indigové záložky bílými vzory, designovali jukatu a tiskli modrobílé pohlednice.

Vrcholem dne byla názorná ukázka velice komplikovaného oblékání jukaty a následné pózování (viz. fotografie).

Pavla Peroutková

Třída 8. A: https://filosofska.rajce.idnes.cz/2022-03-Moda-v-modre-aneb-osmaci-v-jukate-8A/

Třída 8. B: https://filosofska.rajce.idnes.cz/2022-03-Moda-v-modre-aneb-osmaci-v-jukate-8B/