Noc vědců

Noc vědců proběhla 6. 10. 2017 na různých vysokých školách a vědeckých pracovištích. Tématem letošní Noci vědců byla mobilita.

Zájemci z II. stupně ZŠ Jitřní se vypravili na Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT) v Dejvicích. Hned na úvod je čekala třicetiminutová přednáška a praktické ukázky luminiscence. Dozvěděli se, že různé látky svítí při různých podmínkách a hned si také ukázali ochranné prvky osobních dokladů, bankovek a jízdenek na PID, které jsou viditelné v UV světle. Celá přednáška probíhala téměř potmě a za speciálního osvětlení.

Pak se žáci přesunuli na místo ukázek první pomoci, kde si nejprve povídali se studenty lékařské fakulty a následně absolvovali praktický nácvik.

V respiriu bylo značné množství stanovišť s nejrůznější chemickou a technologickou tématikou, například malý vláček jezdící na vodíkový pohon. Největší zájem ale vzbudily pokusy s kapalným dusíkem a žáků ochutnala zmrzlinu vyrobenou z cukru a smetany právě využitím kapalného dusíku.

Na závěr jsme se podívali na vodík a jeho (ne)bezpečnou energii, přece jen opravdový výbuch z bezpečné vzdálenosti se hned tak nevidí. Jako suvenýr si každý odnesl balónek plněný heliem.

Anežka Veselá

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-10-Noc-vedcu-VSCHT/