Osmé třídy ve středověku

Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 jsme jeli na exkurzi do Templu v Mladé Boleslavi, která se týkala středověku.

V muzeu jsme se rozdělili na 4 skupiny a postupně navštívili 6 stanovišť, kde jsme se něco dozvěděli o středověkých dovednostech a také si je vyzkoušeli. Také každý z nás obdržel knížečku, kam si lepil popis jednotlivých činností.

Tak jsme se dozvěděli o zbraních rytířů, templářích a někteří byli pasováni na rytíře. Při psaní husím brkem jsme si mohli vyzkoušet jakým písmem se dříve psalo a dozvěděli se, že největší kniha byla napsána v naší zemi. Následovalo povídání o pečetích, a tak jsme si zapečetili naše výtvory z předchozího stanoviště.

Poté jsme se odebrali o patro níže, kde jsme se dozvěděli o obchodování a zkoušeli vážit na středověkých vahách a používali jsme středověké míry, např. 1 lot je 16 g. Následovalo povídání o heraldice. Zde jsme se dozvěděli zajímavosti o erbech některých rodů a zkusili si jeden namalovat na keramickou předlohu. Hodně nás to bavilo a všem to náramně šlo. Nakonec jsme vyráběli z měděného drátku záušnice, které vynalezli staří Slované.

Exkurze se nám líbila, byla zábavná i poučná.

Text – žáci 8. D
Fotografie – Agatha Koďousková, 8. C

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-11-Osme-tridy-ve-stredoveku/