Partnerské setkání s Realschule Aiterhofen v Praze 15.5. – 18.5.2017

V týdnu od 15. května se na naší škole konalo partnerské setkání s německou školou Realschule Aiterhofen. Naše spolupráce začala minulý rok a toto setkání bylo již druhé v Praze.

První den v poledne dorazili němečtí žáci k nám do školy, v rychlosti jsme se představili a společně šli na oběd. Po obědě jsme se rozdělili do česko-německých dvojic a nejprve si zahráli pár her v rámci jazykové animace připravené paní učitelkou Kateřinou Push. Všichni jsme se postavili do velkého kruhu a vzájemně za sebou říkali svá jména. Bylo nás přes dvacet a stihli jsme to už za 12 vteřin! Následně jsme se rozdělili do čtyř skupin podle barev a vzájemně se měli “střídat“ podle toho, jaká jsme barva.

V úterý 16.5. ráno jsme naše německé kamarády vzali do tříd a ukázali jim, jak probíhají naše běžné hodiny a celkově výuka v českém jazyce.

Po obědě jsme se vydali na prohlídku Pražského Hradu, kde jsme navštívili rozhlehlé zahrady, Katedrálu sv. Víta, Zlatou uličku, Baziliku sv. Jiří a nádvoří. Cestou zpět jsme šli po Zámeckých schodech a rozešli se na Malostranském náměstí.

Ve středu 17.5. – po srazu na Přístavišti s německými žáky  – jsme společně dojeli tramvají na Rašínovo nábřeží, odkud jsme absolvovali vyhlídkovou plavbu parníkem po Vltavě až do pražské Troji do ZOO. Zde jsme se opět rozdělili do velkých česko-německých skupin a procházeli jsme celý areál ZOO. Německým žákům se naše ZOO moc líbila, i počasí nám velmi přálo.

Ve čtvrtek 18.5. byl náš poslední den strávený s Němci. V půl deváté jsme vyrazili nejprve do obchodu, kde jsme mohli nakoupit jídlo na odpolední piknik. Následně jsme se vydali pěšky do Freestyle areálu poblíž Hamru Braník. Zde jsme si mohli vybrat, zda chceme hrát golf či fotbalgolf. Oboje bylo zábavné. Nakonec jsme si zahráli společný beachvolejbal, improvizovanou přehazku a dokonce i rugby.

Po sportu jsme se přemístili do nedaleké restaurace na lodi Port62. Zde jsme opět v česko-německých skupinkách usedli ke stolům a naobědvali se. Měli jsme polévku a hlavní chod, který jsme si předem vybrali.

Následně jsme vyrazili na odpolední piknik k přilehlým branickým loukám. Strávili jsme zde odhadem 2 hodiny. K tomu nám náš český spolužák Vojta hrál na kytaru a přitom jsme si užívali pěkného počasí.

Cílem našeho setkání v Praze bylo využití cizích jazyků. Přestože se jednalo o projekt zaměřený na němčinu, využívali jsme primárně angličtinu. I tak lze ale konstatovat, že cíl se nám podařilo bravurně splnit. Navázali jsme přátelství, zlepšili si angličtinu a společně si prošli Prahu.

Tomáš Jareš

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-05-Partnerske-setkani-s-Realschule-Aiterhofen-v-Praze-15.5.-18.5.2017/