V neděli 15. října 2017 jsme se v rámci historického kroužku sešli jako obvykle na Kačerově hned vedle fontány u metra. Tentokrát jsme zamířili do Pedagogického muzea. Jeli jsme metrem na I. P. Pavlova a potom tramvají na Malostranské náměstí, odkud jsme šli pěšky do Valdštejnské ulice č. 20, kde je muzeum v domě označeném sluncem.
Uvnitř nás uvítala milá paní, která nás prováděla. Nejdříve nám vykládala o vzniku muzea. Dozvěděli jsme se, že muzeum patří mezi nejstarší v naší republice. Vzniklo v roce 1892 a od roku 1996 sídlí v domě U Zlatého slunce. Paní nás provedla stálou expozicí ODKAZ J. A. KOMENSKÉHO i aktuální výstavou k 300. výročí narození Marie Terezie HURÁ DO ŠKOLY S MARIÍ TEREZIÍ!
Jako první jsme si prohlédli stálou expozici v prvním a druhém patře. Výstava je rozdělena na dvanáct částí, které nás seznámily s vzdělaností od středověku až k současnému vývoji školství. Do pracovního sešitu jsme doplňovali odpovědi, které jsme našli na panelech výstavy. Připomněli jsme si významnou osobnost J. A. Komenského a také jsme se dozvěděli, jak bylo vzdělání ovlivňováno totalitními režimy. Viděli jsme množství historických školních pomůcek, staré učebnice, vysvědčení, mapy, slovníky i některé spisy J. A. Komenského. Prohlédli jsme si, jak vypadal školní kabinet na konci 19. století nebo třídy v době socialismu a v období 1. republiky. Také jsme si vyzkoušeli, jaké to je psát husím brkem namočeným do inkoustu a sedět ve starých školních lavicích.
Poté jsme se vrátili do přízemí na výstavu o Marii Terezii. Připomněli jsme si zde nejdůležitější informace z jejího života a vlády. Například její reformy státní správy, armády a školství. Součástí výstavy byla i místnost, kdy jsme si mohli vyzkoušet kostýmy inspirované módou 18. století.
Úplně na závěr naší prohlídky jsme zhlédli krátký film o J. A. Komenském, ve kterém nám vyprávěl o svém životě.
I když byla neděle a my navštívili několik školních tříd, moc se nám tato exkurze líbila.
Jana Jičinská, 6.C
http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-10-Pedagogicke-muzeum/