Tajemným pražským podzemím s 9. A

Minulý pátek, tj. 3. 6., se třída 9. A vydala ve společnosti své třídní učitelky a hlavně maskovaného tajemného muže do uliček Starého Města. A nejen do nich!

Pravda, nejprve jsme se pohybovali na povrchu a vyslechli si spoustu zajímavostí z historie, ale i o slavném hlavolamu, zvaném „ježek v kleci“. Pokud se právě někdo podivil, co má co do činění „ježek v kleci“ s uličkami Starého Města, tak právě do okolí kostela Svatého Haštala zasadil pan spisovatel Foglar své záhadná Stínadla a neméně záhadné Bratrstvo Vontů…

Poté jsme se už ponořili do podzemí a prohlédli si sklepy v okolí Staroměstského náměstí. Překvapilo nás, že tato sklepení byla původně de facto středověkými ulicemi. Byl to zvláštní pocit, kráčet po středověké dlažbě po místech, kde nejspíš svého času kráčeli i středověcí panovníci, učenci, šlechtici, měšťané a chudina

Poté, co jsme se dostatečně pokochali alchymistickou dílnou a knihovnou, jakož i pozdravili figurínu středověkého morového doktora a hliněného Golema a vyslechli si od našeho průvodce několik krvavých dávných legend, jsme zašli na návštěvu do mučírny.

Náš průvodce nám povyprávěl drsné podrobnosti popravy českých pánů, kteří byli sťati na Staroměstském náměstí za časných ranních hodin 21.6.1621. Málokdo věděl, že katovo jméno znělo Jan Mydlář. Nebo že měšťanovi a lékaři Janu Jesseniovi vyřízl kat před popravou jazyk…

Pro odlehčení situace jsme si mohli na katově „kole štěstí“ vytočit způsob své popravy. Je libo lámání v kole, sekyra, meč, krysy nebo nějaký jiný způsob?

Kolem jsme si zatočili, ale vyhranou „cenu“ jsme s díky odmítli a raději se vydali zpět na povrch, do sluncem zalitých uliček okolo Staroměstského náměstí. Na Staroměstském náměstí jsme si z nepřeberné studnice děsivých pověstí naší třídní učitelky vyslechli další čtyři přímo z jejích úst a pak se šli podívat na místo, kde před více jak 400 lety vyhasly životy nezlomných českých pánů…

Za 9. A
J. Davidová

https://filosofska.rajce.idnes.cz/2022-06-Tajemnym-prazskym-podzemim-s-9A/