Část 1: 5. D na návštěvě v Klementinu
V pondělí 27. ledna jsme se společně vydali na návštěvu Klementina spojenou s pořadem o Janu Werichovi, jehož knihu pohádek Fimfárum právě čteme a pohádku Lakomá Barka jsme zhlédli před Vánoci v divadle ABC.
Začali jsme prohlídkou Zrcadlové kaple, kde nás zaujala výzdoba a také původní podlaha.
Poté jsme se přesunuli do jedné místnosti, kde nám paní průvodkyně vyprávěla o životě a díle Jana Wericha. V následné doplňovačce a odpovědích na otázky jsme zjistili, co vše jsme si zapamatovali.
Před odchodem, protože jsme pěkně v klidu pracovali, nám paní průvodkyně umožnila nahlédnout do studovny. Museli jsme být absolutně ticho, abychom nerušili, což jsme hravě zvládli. Měli jsme pocit, jako kdybychom se ocitli ve scéně z filmu o Harrym Potterovi.
Po odchodu ze studovny jsme na Révovém nádvoří obdivovali osmery sluneční hodiny a měli jsme štěstí, zrovna zasvítilo sluníčko. Kolik je hodin, jsme podle stínu zjistili hravě.
Než jsme opustili areál Klementina, ještě jsme obdivovali Astronomickou věž, kde se již od 18. století provádějí dodnes astronomická měření.
Celé dopoledne jsme zakončili vycházkou k Werichově vile. Prošli jsme přes Karlův most na Kampu, zastavili se u domu, kde Jan Werich bydlel, a vše jsme zakončili u Sovových mlýnů nádherným výhledem na Vltavu a nejvýznamnější pražské památky.
Celé dopoledne jsme si moc užili a těšíme se, kam se podíváme příště.
Lenka Pilíková
http://filosofska.rajce.idnes.cz/2020-02-Klementinum-5D/
Část 2: 6. A na návštěvě v Klementinu
V úterý 28. 1. 2020 jsme se vydali na exkurzi do Klementina. Cestu jsme zvolili přes Karlův most, na kterém nebyli téměř žádní turisté!
Prohlídku Klementina jsme začali v Zrcadlové kapli, kde hrál i Mozart. Byla zde např. odkryta původní dlažba (chodili jsme po stejné dlažbě jako Mozart 😊). Dozvěděli jsme se o historii i současnosti Klementina.
Další část naší návštěvy nás čekal workshop. Poslouchali jsme vyprávění o historii slunečních hodin a principu, na kterém hodiny fungují. V komplexu Klementina jich je několikero.
Dostali jsme šablony a sluneční hodiny jsme si vyrobili podle vlastních námětů. Paní průvodkyně nám vysvětlila, jak si díky buzole hodiny nastavit tak, aby ukazovaly čas pomocí stínu.
V naprostém tichu jsme nahlédli do studovny a dalších míst Klementina. Z druhého patra jsme si prohlédli sluneční hodiny na klementinských nádvořích.
Jaroslava Vrkočová
http://filosofska.rajce.idnes.cz/2020-01-Klementinum-vrk/