Dětský víkend na Pražském hradě

První vycházka historického kroužku tohoto školního roku se uskutečnila v neděli na sv. Ludmilu dne 16. září 2018. Využili jsme už poněkolikáté akce kanceláře Hradu a navštívili dětský víkend na Pražském hradě.

Tentokrát název vycházky „Bod zlomu“ napověděl, že půjde o něco spojeného s koncem 1. světové války, protože ještě před jejím ukončením vznikla naše Československá republika.
Tak jsme se dozvěděli, že k události, již si letos připomínáme, velmi přispěl budoucí první československý prezident T. G. Masaryk nebo důležitost československých legií, které bojovaly na všech třech frontách 1. světové války a jejich počet přesahoval 100 tisíc mužů – zrádců Rakouska – Uherska. Také jsme získali informace o řádech a symbolech a jejich proměně při vzniku republiky. Nesmíme zapomenout na vznik československé státní hymny a ani paní učitelka si nevzpomněla na hymnu za Rakouska – Uherska.

Naši průvodci na 6 stanovištích se nám snažili přiblížit onu dobu rozpadu monarchie svými dobovými kostýmy – od večerních prvorepublikových šatů po vojenskou uniformu a smoking.
Na panelech nás zaujaly pohlednice z front, lístky na příděl jídla nebo podoba československé vlajky. Myslíme si, že jsme se všichni dozvěděli něco nového a při přesunech mezi jednotlivými zastávkami jsme si užili spoustu legrace.

Těšíme se na další říjnovou vycházku, která bude také věnována stoletému výročí vzniku Československé republiky.

Kristina Šedivá, Lenka Bílá, Adéla Brzková, 9. D

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2018-09-Detsky-vikend-na-Prazskem-hrade/