Exkurze do pravěku

V pátek 30. listopadu 2018 nastoupila naše třída před školou do autobusu do Mladé Boleslavi. V cíli jsme vystoupili na Staroměstském náměstí. Pak jsme se přesunuli do středověké budovy muzea Templ. Šatna byla nevelká, a jelikož nás byly dvě třídy, tak se to neobešlo bez menších strkanic a šťouchání. Hned po ,,odbavení“ následovalo rozdělení do skupin, ve kterých jsme se pohybovali po jednotlivých stanovištích.

Na prvním z pěti stanovišť jsme si mohli vyrobit a popsat tzv. keltské kostky a užít si trochu pravěkého hazardu. Na druhém stanovišti nás čekalo drcení a zametání zrní na zrnotěrce. Aktivitou na třetím  stanovišti bylo řezání kůže za pomoci pravěkých pazourků, které byly tak ostré, že to šlo jedna báseň. Čtvrté stanoviště bylo nejzábavnější, aktivitou bylo vrtání dřeva za pomoci luku, klacíku s v sobě zasazeným hrotem a vydlabaného dřívka. Postup byl jednoduchý: nejprve jsme okolo klacíku obmotali smyčku od tětivy luku, poté jsme klacík položili na dřevo, na klacík nasadili vydlabané dřívko a taháním sem a tam otáčeli klacíkem, který nakonec udělal požadovaný důlek. Na pátém a posledním stanovišti nás čekalo vyprávění o muži z ledu Ötzim. Během stanovišť jsme si do papírových desek lepili papírky s povídáním.

Exkurze byla moc pěkná.

Tomáš Chrz, 6. A

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2018-12-Exkurze-do-praveku/