Halloween Day na Jitřní

Halloween je původně irský lidový svátek, který vznikl z oslav křesťanského svátku Všech svatých, a je nejvíce rozšířený v anglicky mluvících zemích. Slaví se 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows‘ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Halloween je nejpopulárnější v anglicky mluvících zemích, kde se děti oblékají do strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu a koledují. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, příšery, kostlivci, prostě všechno co zavání tajemnem. Typickými barvami jsou černá a oranžová. Způsob slavení i jisté tajemno získalo své příznivce po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

K oslavě Halloweenu se opět přidala i naše škola. Ve středu 25. října se v budově Jitřní konal Halloween Day. Zapojili se téměř všichni a školní budova se stala rájem duchů, kostlivců příšer i pohádkových. Atmosféru pomohla doplnit i výzdoba. Po velké přestávce se školou prohnal průvod masek, který končil v tělocvičnách. Tady probíhala Halloween Party a vyhodnocení nejlepších masek. Porota to měla vskutku těžké, ale nakonec rozhodla o prvních třech místech za 1. a 2. stupeň.

Poděkování patří všem, kteří se do Halloween Day zapojili. Zvláštní poděkování pak deváťačkám a osmačkám za zábavu a jejich spolužákům za pomoc s organizací a úklidem.

Mgr. Jiří Barták

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-10-Halloween-day-Jitrni/