Interaktivní exkurze žáků 6. tříd do pravěku

Ve čtvrtek 24. 11. a v pátek 2. 12. 2016 jsme se my, žáci 6. tříd, sešli před osmou hodinou před školou a vyrazili jsme autobusem (s hodným panem řidičem) do Mladé Boleslavi do Templu. Cesta nám uběhla rychle a kolem deváté hodiny jsme vystoupili na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, odkud už to do Templu bylo přesně 35 kroků.

Uvnitř muzea už na nás čekaly paní průvodkyně, které se nás s radostí ujaly. Rozdělili jsme se do čtyř skupin a během následujících dvou hodin jsme se střídali na šesti stanovištích, které si pro nás muzeum připravilo. Paní učitelka Justová pro nás vybrala stanoviště s tematikou doby kamenné a Keltů.

Každá skupinka tak navštívila stanoviště s pazourky, kde jsme se dozvěděli o výrobě pazourkových nožů a jiného náčiní a také jsme si zde zkusili, jak ostrý pazourek doopravdy je. Dalším stanovištěm bylo „vrtání“ kamene a dřeva, kde jsme zjistili, jak v dřívějších dobách lidé dělali díry do kamene a dřeva pomocí luku, dřevěné tyče a písku. Stanoviště s výrobou mouky nám ukázalo, jak pracné bylo pro lidi takovou mouku z obilí získat. Pomocí kamenné desky a kamenů si každý zkusil namlít z obilí svou mouku. Na stanovišti věnovaném keltským amuletům jsme si mohli každý vyrobit svůj amulet a nechat si ho na ochranu. Bylo zde také stanoviště věnované Ötzimu – ledovcovému muži, o kterém jsme si vyslechli spoustu zajímavých věcí a objasnili si tak nejedno tajemství. Šesté stanoviště bylo věnováno hazardním hrám, kde jsme si vyrobili vlastní keltské hrací kostky, a pak si s nimi i zahráli o svoje životy.

Po celou dobu, co jsme navštěvovali stanoviště, jsme s sebou nosili knížečku, do které jsme si po splnění úkolu na každém stanovišti vlepili povídání o tom, jak to vlastně tenkrát doopravdy bylo. Výsledkem nám pak byla knížka plná zajímavostí a historických faktů.

Po návštěvě všech šesti stanovišť jsme měli možnost zakoupit si ručně vyráběné náhrdelníky, náramky, prstýnky, pazourkové nože, mince, amulety a mnoho dalšího. Největší atrakcí pak byla ražba mince, kdy si každý mohl za 20 Kč vyrazit svou minci s motivem Karla IV. nebo Caesara.

Exkurze se nám moc líbila a jsme moc rádi, že jsme mohli jet.
Třída 6.E

 

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2016-01-exkurze-pravek-6-rocnik/