Jak na redukci odpadu? – 4. díl – „Recyklujte“

EkoTým přináší čtvrtý díl tipů na to, jak redukovat odpad a minimalizovat naši odpadovou stopu na naší planetě. Tentokrát se zaměříme na to, jak a co lze vše recyklovat.

Recyklujte

 1. Třiďte veškerý odpad, který vaše domácnost vyprodukuje. Nebojte se třídit i nebezpečný odpad či kovy. Ve vašem okolí jistě existuje sběrné místo, kam tyto předměty můžete odvézt.
 2. Nezapomeňte, že roličky od papírových utěrek a toaletního papíru do tříděného kontejneru pro papír nepatří. Úplně stejně je to s použitými papírovými utěrkami a kapesníky. Stejně tak to platí pro papírové účtenky (jsou napuštěné látkou, která by recyklaci narušila).
 3. Sklo je recyklovatelné nekonečněkrát. Papír bohužel ne (max 7krát).
 4. Všechny obaly, které mají hliníkový nástřik uvnitř (jsou lesklé uvnitř) do plastu nepatří.
 5. Plastové obaly a sklenice nemusíte vymývat. Jen je to z hlediska skladování praktičtější. Ale pozor, abyste při tom neplýtvali zbytečně vodou…
 6. Hliníkové měkké víčko od jogurtů patří společně s konzervami a plechovkami do kontejneru na kovy.
 7. Odneste veškeré nadbytečné předměty (oblečení, drogerii, nábytek, knihy,…) tam, kde je znovu využijí. Darujte je blízkým či charitě. Dobře posloužit mohou stránky www.nevyhazujto.cz, www.letgo.cz nebo lokální skupiny a bazary na Facebooku.
 8. Uspořádejte vlastní bazar oblečení a dalších věcí ve vašem okolí. Ať už jen pro své přátele či pro celou obec.
 9. Nevyhazujte látkové odřezky či jiné nepoužité oblečení. Odneste je švadlenám nebo do jiných rukodělných dílen. Dobře ještě poslouží jako výplň či jinak.
 10. Z plastových víček můžete s dětmi vyrábět různé výrobky či je věnovat do veřejných sbírek pro znevýhodněné či postižené lidi.
 11. Využívejte zeleninu celou, od kořene až po listy. Obdobně to platí pro ovoce.

Přepsala Daniela Sternwaldová, 7. D
EkoTým

Text jsme převzali ze stránek www.reduca.cz (článek 25 tipů na snadnou redukci odpadů). Děkujeme!