Praha Karla IV.

DŮM U ZLATÉHO PRSTENU

V neděli 26. 2. 2017 jsme s historickým kroužkem navštívili výstavu, která se jmenuje Praha Karla IV. Sraz jsme měli na Kačerově v 13:10, odkud jsme jeli metrem na stanici Muzeum. Tam jsme prošli Václavské náměstí a zastavili jsme se u sochy sv. Václava, o které nám paní učitelka něco řekla. Když jsme prošli Václavské náměstí, Příkopy a Celetnou ulici, tak jsme vešli do Týnské ulice, ve které je dům U Zlatého prstenu, kde se nachází výstava.

Zde byly umístěny originální sochy z období Karla IV., i když nebyly úplné (některým většinou chyběla hlava a ruce), ale docela mě překvapilo, že ty sochy nebyly za sklem. Vedle soch byl rodokmen od Přemyslovců po posledního českého krále. Také jsme si mohli prohlédnout modely Vyšehradu, Pražského hradu, chrámu sv. Víta i Nového hrádku z Kunratic (sídlo Václava IV.). Všude po zdech, v každé místnosti byly monitory se dvěma sluchátky, ze kterých jsme se mohli dozvědět něco k danému tématu nebo plátno s kraťoučkým filmem k tématu (v jednom filmu byl příjezd Karla IV., tehdy ještě Václava do Čech). Nejvíce se nám asi líbil model celé Prahy, na kterém je pomocí nejmodernějších technologií ukazován stavební a urbanistický rozvoj města v průběhu 14. století.

Když jsme si prošli výstavu, tak tu byl ještě dětský koutek (ale nejen pro děti), ve kterém jsme si mohli vyzkoušet tancovat středověké tance, převléknout se do dobového oblečení, postavit město z kartónových cihel, poslouchat středověkou hudbu a chorály, anebo si prostě jenom odpočinout a povídat si s kamarády.
Výstava se nám moc líbila a můžeme ji vřele doporučit velkým i malým.
Kristina Šedivá, 7.D

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-03-Praha-Karla-IV./