Španělská kultura křížem krážem

Ve čtvrtek 4. dubna 2019 se španělštináři ze 6. A společně s paní učitelkou Mgr. Barborou Dohnalovou zúčastnili interaktivního programu Španělská kultura křížem krážem aneb s Carmen i Donem Quijotem.

V první části dvouhodinového programu jsme se vydali do Andalusie, nejslunnější části Španělska, kde jsme se seznámili s hudebně-tanečním žánrem flamencem. Během úvodního koncertu jsme objevili krásu jeho rytmů a temperamentního tance. Vyzkoušeli jsme si hru na el cajón (bedýnka) nebo las palmas (dlaně).

Následovalo trochu zeměpisu, skládání mapy Španělska a určování hlavních měst jednotlivých autonomních oblastí. Seznámili jsme se také s dalšími jazyky Španělska, kterými jsou katalánština, galicijština a baskičtina. Náš jazykový cit a talent jsme mohli předvést při hledání překladových dvojic. Přestože jsme byli nejmladší skupinkou žáků, všechny zmíněné úkoly jsme hravě zvládli jako první!

Poté jsme se přesunuli do tanečního sálu a byli jsme zasvěceni do tajů taneční složky flamenca. Zjistili jsme, co je to el mantón (velký šátek), el bastón (hůl) nebo las castañuelas (kastaněty). Asi nejvíce se nám však líbila možnost si vyzkoušet el abanico (vějíř) a moc nám to při práci s ním slušelo, no jen sami posuďte.

V poslední části nás čekalo krátké představení španělské gastronomie a kalendárium slavných osobností španělských dějin. Vyhodnocen byl kvíz, který se podařilo vyplnit správně pouze tomu, kdo dával během uplynulých dvou hodin pozor. Ze správných odpovědí byl vylosován jeden výherce, který si odnesl cenu v podobě lekce flamenca zdarma. Co myslíte, dávali jsme pozor? Ano, ze všech zúčastněných si cenu odnesl právě jeden z našich žáků! ¡Enhorabuena!

Exkurzi za španělskou kulturou jsme si moc užili a teď zbývá jen dodat ¡Olé!

Žáci 6. A

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2019-04-Spanelska-kultura-krizem-krazem/