Textil a móda středověkých Pražanů

První neděli v lednu 2018 jsme se vypravili na výstavu Od nitě ke košili do gotického Domu U Zlatého prstenu na Starém Městě.

Textil a výrobky z něj provázejí člověka od mladší doby kamenné do dnešních dnů. Ve středověku byl nepostradatelnou součástí každodenního života – sloužil jako ideální materiál ke zhotovení oděvů i nejrůznějšího neoděvního vybavení a také jako znak společenského a ekonomického postavení jejich majitelů.

Nejprve nás vrátila do dětství  pohádka Jak krtek ke kalhotkám přišel. Poté jsme si prohlédli expozice věnované přírodním textilním materiálům – lnu, vlně, hedvábí, konopí, ale i kopřivě. Mohli jsme si sáhnout na přadena a porovnat jejich hebkost. Zaujaly nás předměty, které sloužily k výrobě přaden, nití, provazů, látek /vřetena, motovidlo, přesleny, destičkový tkalcovský stávek, kolovrátky i tkalcovský stav/.

Výstava byla doplněna projekcemi, na kterých byla ukázána výroba hedvábí, lnu, vlny, ale i barvení látek různými přírodninami. Také zde vystavovali unikátní soubor 1593 fragmentů středověkých tkanin, který byl nalezen v letech 2004 – 2008 ve smetištních vrstvách ze 14. a 15. století v centru Prahy.

Nakonec jsme si prohlédli kupecký krámek s látkami a podívali se, jak se oblékal středověký mužský i ženský oděv.

Výstava se nám líbila a uvědomili jsme si, jak moc pokročila technika ve výrobě našich oděvů.

Historický kroužek

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2018-01-Textil-a-moda-stredovekych-Prazanu/