Vlastivěda v době Přemyslovců

Na hodině vlastivědy nás čekalo překvapení. Přišla mezi nás přišla paní kuchařka z doby vlády Přemyslovců.

Vyprávěla nám o oblečení, zbroji, zvycích, jídle, vaření, dobrotách, které si mohli dovolit jen bohatí. Věděli jste, že například kapr byl považován za luxusní jídlo, zatímco poddaní jedli lososy, kterých byli plné řeky? Že bonbony se prodávaly v lékárnách, že už ve středověku se dovážela rýže anebo, že čočka byla vzácná luštěnina?

„Paní kuchařka“ (maminka našeho spolužáka) nám přinesla ukázat spoustu misek, nádobí, skleněných karaf, krásných skleniček a hliněných nádob na vaření. Viděli jsme vzácný brokát, surovou vlnu, ručně vyrobené kožené boty, lněné plátno, košíky…, byla toho spousta. Škoda, že vyučovací hodina měla jen 45 minut.

Děkujeme za zajímavou hodinu.

Žáci 4. B

https://filosofska.rajce.idnes.cz/2023-04-Vlastiveda-v-dobe-Premyslovcu/