ZŠ Filosofská ochraňuje divoké ptáky

Podle odhadu České společnosti ornitologické (ČSO) zahyne ročně asi milion ptáků nárazem do skleněných ploch, často oken. Aby se tomu předešlo u základní školy Filosofská, byla všechna okna nejrizikovější části budovy, ve kterých se zrcadlilo okolí a která kvůli tomu mátla ptáky, vybavena nahusto vylepenými samolepkami. Díky nim ptáci včas rozpoznají překážku a nebude jim hrozit, že se vážně zraní.

Akci zabezpečování skel s doprovodným programem pro děti zorganizovala ČSO ve spolupráci se společností Freudenberg. Zúčastnilo se jí přes 400 žáků ze 16 školních tříd. ČSO se tématem střetu ptáků s prosklenými plochami zabývá dlouhodobě a kromě jiných aktivit vzdělává veřejnost, vydává publikace a navazuje spolupráci se školami, kterým nabízí poradenství, jak udělat školu bezpečnou pro ptáky.

‚Aby ptáci do skel nenaráželi, je důležité pro ně plochu zviditelnit. Jedna silueta dravce, která se dosud používá, nefunguje. Nebezpečnou plochu je nutné zviditelnit celou, tedy například samolepkami nalepenými maximálně 10 centimetrů od sebe, na tvaru přitom nezáleží,‘ říká Gabriela Dobruská, organizátorka akce a odbornice ČSO na osvětu a vzdělávání.

K zabezpečení oken ZŠ Filosofská posloužily žluté a oranžové samolepky ve tvaru kruhů a koleček, speciálně vytvořené ve spolupráci se společností Freudenberg. Díky nim ptáci včas rozpoznají překážku a vyhnou se jí. Polep zároveň propustí dovnitř dostatek světla a nebude způsobovat zastínění. Zabezpečení oken zachrání životy ptákům mnoha druhů, kteří se v okolí ZŠ Filosofská zdržují.

‚Kromě běžných druhů, jako jsou sýkora koňadra a modřinka nebo budníček menší, jsme v areálu školy pozorovali i například vzácnější sluky lesní, a proto jsme rádi, že pro ně teď naše škola a její okolí budou bezpečné,‘ hodnotí spolupráci ředitelka ZŠ Filosofská Václava Mašková.

Fotoreport z akce: https://filosofska.rajce.idnes.cz/2020-12-ZS-Filosofska-ochranuje-divoke-ptaky/

Zdroj: Časopis Tučňák, 11/2020, strana 10 (https://www.praha4.cz/file/VWq41/TUC-2020-11-listopad-na-web.pdf)