100 let česko – slovenské koruny. Oslavte ji s námi

V neděli 24. února jsme se vypravili do Císařské konírny Pražského hradu. Šli jsme se podívat na výstavu, která byla věnována vývoji mincí a bankovek našeho státu v průběhu posledního století.

Při vstupu do expozice jsme dostali pracovní listy s otázkami a úkoly, které jsme vyplňovali v průběhu celé výstavy. Například jsme se dozvěděli, jací slavní lidé, stavby, města či řeky se dříve na bankovkách objevovali. Seřadili jsme stokorunové bankovky od nejstarších po nejmladší a sami jsme si natiskli razítkem stokorunu od Alfonse Muchy a současnou korunu razidlem. Dozvěděli  jsme se, že na motivech našich platidel se podíleli i slavní malíři jako např. Alfons Mucha, Max Švabinský, Karel Svolinský nebo Albín Brunovský. Autorem současných je Oldřich Kulhánek.

Kromě mnoha mincí a bankovek jsme měli možnost vidět cihly zlata /12,4 kg/, tři královské koruny /svatováclavskou, uherskou a rakouskou/ a mimořádnou pamětní minci v hodnotě 100 000 000 Kč.

Výstava se nám moc líbila, získali jsme se plno nových poznatků. Doporučujeme rodinám s malými i velkými dětmi, ale klidně i bez nich.

Za historický kroužek
Lenka Bílá a Kristina Šedivá, 9. D

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2019-02-100-let-cesko-slovenske-koruny-oslavte-ji-s-nami/