Evropský den jazyků

Dne 26. 9. 2016 jsme slavili Evropský den jazyků a naše škola se proměnila ve francouzsky, německy a španělsky mluvící země. Chtěli jsme, aby se žáci lépe seznámili s cizími jazyky, které se u nás na škole vyučují, což by některým z nich mohlo i pomoci při výběru druhého cizího jazyka. Akce byla organizovaná učiteli jazyků a hlavně žáky 8. a 9. ročníků. Pojďme se podívat, jak den probíhal očima žákyně 9. ročníku.

První vyučovací hodinu jsme věnovali přípravám na určených stanovištích. Výzdobou jsme se snažili navodit dětem atmosféru dané země a kultury. Doladili jsme poslední chybičky v našich plánech a druhou hodinu jsme již přivítali první skupiny, především mladších žáků. Skupinky dětí byly na stanovišti rozděleny do menších, abychom mohli podrobně sdělit veškeré potřebné informace. Každá skupina starších žáků se snažila pro ty mladší připravit co nejzajímavější program a užít si s nimi zábavu. Různá stanoviště týkající se kultury a reálií měla připravené prezentace s množstvím zajímavostí, které držely děti v klidu a soustředěnosti, zatímco na stanovištích her ze sebe děti dostaly energii a potrénovaly bystrost. U stanovišť s jídlem mohly děti jednak ochutnat tradiční jídla, jednak se dozvědět více o kuchyni dané země. Pátou hodinu starší žáci uklízeli a navštívili zbylá stanoviště, kde ještě probíhal program pro 6. a 7. ročníky. Po úklidu zamířili do svých tříd povyprávět si dojmy a zážitky z tohoto dne.

Tímto dnem jsme si vyzkoušeli, jaké je naplánování podobné akce a její následná organizace. Doufám, že jsme žákům prvního stupně pomohli při jejich budoucím výběru druhého jazyka a že i druhý stupeň si tuto událost užil a něco se přiučil.

Z toho, co jsme zaslechli, byly děti nadšené například ze švýcarského stanoviště v malé tělocvičně, kde zdolávaly překážky švýcarských hor. Dále je velmi zaujal Napoleon přednášející o francouzské kultuře naprosto oslňujícím stylem. A nakonec samozřejmě španělské „tapas“, které provoněly celou školu.

Zapsaly za žáky Quynh Nga Vu (Michaela Vu) a za učitele Daniela Veselá.

 

https://tomasjares.rajce.idnes.cz/Evropsky_den_jazyku_-_EDJ_-_vsechny_fotky_-_26.9.2016/