Partnerství s německou školou Angela Frauendorfer Realschule Aiterhofen (30.11. – 4.12.2015)

První adventní týden proběhlo naše první partnerské setkání s bavorskou školou z Aiterhofenu. Přijelo nás navštívit 12 německých žákyň a žáků a dvě paní učitelky. Za nás se akce zúčastnilo 13 vybraných němčinářů ze 7. až 9. tříd. Celý týden se opravdu vyvedl. Rozdělením do česko-německých dvojic, jazykovou animací a jinými společnými činnostmi jsme se snažili o vzájemnou interakci a komunikaci mezi žáky. Našim žákyním a žákům patří velká pochvala – jako hostitelé byli skvělí – o své německé partnery se vzorně starali. Domnívám se, že cíl (navázat kontakt a překonat ostych mluvit cizím jazykem) byl více než splněn, žáci měli možnost se rozmluvit v němčině a získat nové zkušenosti. Díky sympatickým a milým studentům na obou stranách jsme zažili opravdu hezký týden. Dle výsledků ze závěrečného dotazníku se akce českým i německým žákům velice líbila a všichni se už těší na další setkání na jaře – tentokrát v Německu!
Mgr. Eva Šachová

Týden s německými studenty očima žákyně Nelly Vondrové z 8.B
První den jsme společně šli na zastávku přivítat německé žáky. Po přivítání jsme se přemístili do klubu, kde jsme hráli společně seznamovací hry a každý z českých žáků dostal jednoho přiděleného německého kamaráda, o kterého se pak staral celý týden.

Druhý den jsme dopoledne zůstali ve škole, povídali jsme si o českých i německých Vánocích a zpívali jsme koledy. Během dopoledne jsme si vytvořili i vánoční přáníčka. Po výtvarném workshopu jsme se najedli a odešli do města na plavbu lodí. Nejdříve jsme navštívili Muzeum Karlova mostu, následně jsme se přemístili na loď a pluli po Vltavě s kapitánem, který nám povídal o historii Vltavy a jejím okolí. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí.

Ve středu jsme se svými německými partnery navštívili vybrané hodiny. Moc nerozuměli, ale líbilo se jim to. Poledne jsme trávili sportovními utkáními. Odpoledne jsme vyrazili do města, tentokrát jsme si prohlédli Staroměstské náměstí, radnici a okolí Staroměstského náměstí, chodila s námi i průvodkyně, která mluvila německy. V radnici jsme sledovali orloj zevnitř.

Ve čtvrtek jsme měli společné sportovní dopoledne. Navštívili jsme sportovní halu a hráli badminton. Moc nás bavil. Večer se někteří z nás vydali i do Národního divadla na balet Louskáček a Myšák Plyšák.

Poslední den jsme společně strávili ve školním klubu a hodnotili celý týden. Měli jsme společné rozloučení a německá skupina odjela ze školy na nádraží a následně do Německa.

Měli jsme možnost seznámit se s německými žáky, ale upevnili jsme i pouto mezi českými spolužáky.

Večerní představení Louskáček – Eva Šrámková 7.D
Ve čtvrtek večer jsme šli do Národního divadla na premiéru představení Louskáček a Myšák Plyšák. Byla to premiéra, tak bylo divadlo úplně plné a my jsme měli lístky až do druhé galerie. I tak jsme dobře viděli. Louskáček a Myšák Plyšák je vánoční baletní divadlo. Na scéně se objevuje Mikuláš, čert, anděl, vánoční ozdoby a další zimní motivy. Představení bylo moc hezké a zajímavé.

http://tomasjares.rajce.idnes.cz/Navsteva_Nemcu_z_Realschule_Aiterhofen_v_Praze_30.11._-_4.12.2015/