Výjezd do Německa v rámci PARTNERSTVÍ S REALSCHULE AITERHOFEN

6.6. – 10.6. 2016

Cíl akce: Navázání kontaktů s německými žáky, využití možnosti komunikace v němčině, poznání německých reálií

V termínu 6.6. až 10.6. se uskutečnila partnerská výměna v Německu. V pondělí ráno jsme se sešli na pražském Hlavním nádraží odjeli vlakem do Německa – cesta proběhla bez problémů a my jsme v půl třetí dorazili do Straubingu, kde na nás již čekaly paní učitelky K. Push a N. Blümel a odvezly nás do Aiterhofenu, což je malé městečko cca 3 km od Straubingu.
Žáci byli rozděleni do 3 až 4lůžkových pokojů v hostinském domě Jugendhaus, který se nachází v komplexu františkánského kláštera, pod který patří i internát a škola (Angela Frauendorfer Realschule Aiterhofen). Ubytování bylo nadstandardní – velice hezké a čisté – děti měly na patře k dispozici fotbálek, dále klubové místnosti, pingpongový stůl a také možnost využití venkovního fotbalového hřiště.

Po vybalení následoval úvod ve společenské místnosti, kde se pomocí jazykové animace žáci blíže seznámili se svými německými protějšky. Večer nás čekala slavnostní večeře v místní restauraci, při které si děti živě povídaly s německými kamarády.

Další den jsme vyrazili pěšky do zoologické zahrady ve Straubingu – i cesta tam probíhala interaktivně v česko-německých skupinkách, kdy nás žáci vedli podle mapy. Ve středu jsme jeli do Regensburgu, který jsme si prohlédli formou různých zastávek a úkolů. Zbyl čas i na nákup v nákupním centru. Ve čtvrtek jsme si zahráli fotbal a vybíjenou a odpoledne připravili rozlučkovou „párty“ na zahradě, opékali německé „bratwursty“, Vojta Šedivý hrál na kytaru – bylo moc hezky, tak to bylo takové hezké rozloučení s naším pobytem tam. Večer jsme ještě stihli zajít na školní představení tamní školy. Žákyně hrály kus Fuchs Reineke – J. W. Goethe, což bylo na porozumění velice těžké, ale i tak moc zajímavé. Ztvárnění bylo velice profesionální a povedené.

V pátek ráno jsme se již vydali na zpáteční cestu domů. Všem se na akci moc líbilo a vůbec se nám do Prahy nechtělo. Žáci měli skvělé možnosti mluvit německy a domnívám se, že došlo k navázání bližších přátelství a kontaktů. Už domlouváme termín, kdy nás zase německá skupina navštíví v Praze – mělo by to být 15.5 – 19.5. 2017 – už se moc těšíme.
Mgr. Eva Šachová

http://aiterhofen.rajce.idnes.cz/aiterhofen/