Poznávací zájezd do Švýcarska

Dne 8. června jsme se vydali v ranních hodinách s 55 dětmi naší školy na poznávací zájezd do Švýcarska. Už kolem poledne nás čekal obrovský zážitek na zastávce u Krimmlerských vodopádů, nejvyšších vodopádů v Evropě.

Večer jsme dorazili do překrásného ubytování v Reutte a hned ráno zde prošli po visutém mostě, který spojuje dvě části hradu Ehrenberg. Náš výlet ještě skoro ani nezačal a děti už teď měly velké zážitky a spoustu fotek. Další zastávka byla v Mainau na květinovém ostrově na břehu Bodamského jezera, kde jsme si připadali jako u moře. Další kilometry už nás vedly k našemu týdennímu ubytování v Torgonu, jehož jsme ovšem dosáhli až zdoláním 22 ostrých zatáček, vinoucích se do neskutečných výšek s úchvatnými výhledy nad Ženevským jezerem. Tady jsme se ubytovali a většina dětí zahájila pobyt večeří v blízké restauraci.

Slibované krásné počasí nás vyzvalo k tomu, abychom následující den podnikli výlet do Zermattu a odsud vláčkem do Gornegratu. Po celou jízdu vláčkem jsme měli překrásné výhledy na horské velikány, až se nám v plné kráse zjevil i švýcarský symbol Matterhorn. V této malebné přírodě jsme podnikli 10km pěší výlet kolem horských jezer a celou dobu nás hlídal sluncem ozářený Matterhorn. Domů jsme se vrátili unavení a nesmírně šťastní.

Další den už jsme se těšili na výlet do Gruyere, kde jsme navštívili tradiční švýcarskou sýrárnu s prohlídkou výroby stejnojmenného sýra. A kulinářské zážitky ještě dnes nekončily, odpoledne to byla prohlídka dětmi dlouho očekávané čokoládovny Cailler ve městě Broc s neomezenou ochutnávkou čokolády, kterou děti patřičně využily.

V úterý jsme vyrazili přes Sion zase za přírodním úkazem – největším podzemním jezerem Evropy, po kterém jsme se svezli na lodičkách a odpoledne nás čekala pro změnu jízda vláčkem v labyrintech solného dolu Salzbergwerk von Bex.

Předposlední den našeho zájezdu jsme viděli ještě jeden velkolepý vodopád, vlastně kaskádu 10 vodopádů ve skále v Trummelbachu, kam jsme jeli přes světově známý Interlaken údolím s další spoustou vodopádů nezapomenutelnou přírodou a odpoledne strávili prohlídkou a nákupy v hlavním městě Bern.

Cestu zpátky do Prahy jsme si ještě zpestřili zastávkou v sušenkárně Cambly, kde měly děti opět možnost neomezené ochutnávky vynikajících sušenek spousty druhů.

Čas byl neúprosný a my jsme se museli chtě nechtě vracet ze Švýcarska po 7 dnech domů. Zastávku jsme ale ještě udělali ve Vaduzu, hlavním městě Lichtenštejnska a zavezli tak děti do čtvrté německy mluvící země na našem výletě po Německu, Rakousku a Švýcarsku. Po půlnoci jsme unavené, ale spokojené děti předali rodičům. Ještě předtím jsme si ale slíbili, že příští rok musíme do Švýcarska znovu, nestihli jsme totiž navštívit další spoustu neuvěřitelných krás, které švýcarská příroda nabízí.

Pevně věřím, že byl výlet pro děti motivační jak pro poznávání sousedních i vzdálenějších zemí Evropy, tak pro učení německého jazyka. A o to nám  šlo především!!!

M. Lokočová, uč. Nj a Tv

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2018-06-Poznavaci-zajezd-do-Svycarska/