Sedmáci na horách v Peci

V neděli 6. ledna 2019 jsme se vydali v dopoledních hodinách s 50 dětmi ze 7. C a 7. D do Pece pod Sněžkou na lyžařský výcvikový kurz. Cesta nám rychle utekla a přivítala nás zasněžená Pec a rolba, připravená na odvoz našich zavazadel a lyží na Vebrovy boudy. Tříkilometrová cesta do kopce zasněženou krajinou byla docela náročná, ale zato neuvěřitelně romantická. Tolik sněhu jsme dlouho neviděli a to jsme netušili, jaká nadílka nás ještě v dalších dnech čeká!

Ubytovali jsme se v krásných pokojíčcích, vybalili se, řekli si něco k bezpečnému chování / už asi podesáté/ a přišel čas večeře. Brzy jsme pochopili, že jídlo bude patřit k nejoblíbenějším činnostem našeho pobytu, vařili tady opravdu výborně!

Diskotékou jsme zakončili příjezdový den a těšili se na zítřejší lyžování.

V pondělí dopoledne jsme se rozřadili podle lyžařských schopností do družstev a okukovali se navzájem, jak kdo z nás lyžuje. Popravdě se mezi námi objevili velcí borci, kteří jezdí odmalička s rodiči na hory, ale také přijely holky, které stály na lyžích skoro poprvé. V nadšení z hor, ze sněhu a z lyžování ale rozdíl opravdu nebyl!

A tak začal náš lyžařský výcvik, za každého počasí, za chumelenice a větru, na Javořáku, Javoru, Smrku, Zahrádkách a Bramberku, pod vedením našich instruktorů, kteří se snažili o sto šest nám vštípit základy správného lyžování a taky snowboardování, opravovali techniku, radili, pomáhali, za neustálého hlídání a počítání nás. Většinou se nikdo neztratil. Většinou. A vždycky jsme přijeli zpět do chaty, unavení, zmožení a hodně nadšení.

V úterý, v pátek  a v sobotu podnikli někteří z nás také výlet na běžkách, kde si užili velkou legraci a odměnili se na cestách dobrůtkami v horských chatách.

Ve čtvrtek jsme se vydali všichni skibusem do Janských Lázní a vyjeli Černohorským expresem na Černou horu, abychom poznali jiné lyžařské středisko s jeho moderními lanovkami a jinými sjezdovkami. Zpět jsme se vraceli rolbou přes Pražskou boudu a odsud už jeli na lyžích až domů do chaty. Moc hezký zážitek!

Ve čtvrtek odpoledne jsme museli mít povinné volno od lyžování, tak jsme si šli užít řádění ve sněhu kolem chaty a norování. Zase velká legrace s kamarády!

V pátek jsme zjistili, že už mezi námi nejsou začátečníci! Výkonnostní rozdíly mezi družstvy se začaly srovnávat a po svazích se najednou prohánělo 50 šikovných lyžařů a lyžařek ošlehaných zimou, sněhem a větrem, nadšených z luxusních sněhových podmínek. Lyže nás všechny  poslouchaly a my jsme si užívali zimu na horách, jakou jsme dlouho  – a někteří nikdy- nezažili.

V sobotu jsme se rozloučili se sjezdovkami, večer se sbalili, užili si poslední diskotéku a probudili se do odjezdového rána. V neděli už nám zbývalo jen uklidit pokoje, moc poděkovat personálu chaty a vydat se pěšky  na cestu k autobusu dole v Peci. Rolba nám zase odvezla kufry a lyže, tak jsme si při procházce užili poslední okamžiky v nádherné zasněžené přírodě.

Nezbývalo už nic jiného, než moc a moc poděkovat všem instruktorům a učitelům, kteří pro nás lyžák zorganizovali a těšit se, že snad vyjedeme brzy s rodiči na hory ukázat jim, jak jsme se v lyžování zdokonalili, nebo se lyžovat naučili!

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2019-01-Sedmaci-na-horach-v-Peci/