Tutanchamon RealExperience

Víte, kdo byl Tutanchamon?

Jméno „Velkého boha“ Tutanchamona už slyšel určitě každý, ale jen málokdo opravdu ví, kdo to byl a kdy žil. A tak jsme se v neděli 12. ledna vypravili s historickým kroužkem do Národního muzea, kde se nachází od srpna loňského roku výstava Tutanchamon RealExperience. Výstava je rozdělena na tři části a při vstupu jsme každý obdrželi sluchátka a hlasového průvodce.

Nebcheperure Tutanchamon, syn Achnatona, byl jedním z mnoha egyptských faraonů, který byl vládcem Horního a Dolního Egypta 18. dynastie v letech 1333 – 1323 před Kristem. Pro nás možná tím nejznámějším, protože jeho hrobka byla objevena takřka v neporušeném stavu v listopadu 1922 britským archeologem Howardem Cartrem. A tak si můžeme udělat zcela nový obrázek o tom, jak staří Egypťané vnímali svět a zejména posmrtný život.

V první expozici jsme se seznámili s tím, jaké představy měli staří Egypťané o posmrtném životě. Prohlédli jsme si některé artefakty pohřební výbavy. Třeba modré vešebty (= malé sošky, které v podsvětí měly vykonávat práce za zemřelého).

Ve druhé části jsme se stali součástí Tutanchamonova příběhu díky multimediálnímu systému, který nám přiblížil posmrtné putování faraona, jeho vztah s bohy a navrácení Slunce na oblohu.

Třetí část výstavy je věnovaná našemu archeologovi Jaroslavu Černému (1898 – 1970), který většinu života věnoval studiu egyptské starověké vesnice královských řemeslníků.

Výstava se nám líbila, jen nám připadala krátká.

Za historický kroužek
Renata Justová

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2020-01-Tutanchamon-RealExperience-historicky-krouzek/