Zájezd do Slovinska – 1. – 6. den (DENÍK)

6. den – neděle 9. 6.

Poslední den našeho zájezdu.

Vystěhovali jsme se z našeho ubytování ve Snoviku a všichni jsme si dali vydatnou snídani na cestu.

Přejeli jsme do Rakouska k poslednímu bodu našeho programu – parku Minimundus. Jedná se o park plný miniatur známých staveb z celého světa.

Nyní už jedeme domů, čeká nás ještě cesta dlouhá přes 550 km. Když půjde vše hladce tak bychom měli přijet ke škole dnes po 20. hodině.

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-06-zajezd-do-slovinska-6-den-nedele

 

5. den – sobota 8. 6.

Náš pátý a poslední den ve Slovinsku jsme po snídani zahájili výletem k jezeru Bled. Přiblížili jsme se tak k národnímu parku Triglav. Obešli jsme celé jezero Bled a při tom navštívili i vyhlídku u hradu. Velký úspěch mělo koupání v průzračné vodě přímo v jezeře. Vycházku jsme zakončili druhým koupáním nebo obědem, při kterém jsme mohli ochutnat místní specialitu – moučník Kremeš. Někdo stihl oběd i druhé koupání.

Krátkým přejezdem jsme se přesunuli k soutěsce Vintgar. Přímo na místo nás odvezl místní krátký autobus a dál jsme pokračovali pěšky po lávkách kolem horské řeky s modrozelenou průzračnou vodou. Na konci nás čekal šestnáct metrů vysoký vodopád.

Během celého dne jsme společně nachodili asi 17 km a přes nepříznivou předpověď nám vydrželo krásné počasí.

Po večeři jsme naposledy využili termální bazén a připravili se na zítřejší odjezd.

Čeká nás cesta domů a poslední body programu.

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-06-zajezd-do-slovinska-5-den-sobota

 

4. den – pátek 7. 6.

Čtvrtý den jsme začali po snídani vyklízením pokojů a už po deváté hodině jsme měli naložený autobus a vyrazili jsme do hlavního města Lublaně. Prošli jsme kolem významných staveb Josipa Plečnika a měli jsme hodinový rozchod po městě.

Z města jsme přejeli do přírody, kabinovou a následně šestisedačkovou lanovkou jsme se vyvezli na Velikou planinu. Ve výšce přes 1600 m. n. m. jsme si udělali vycházku s krásnými výhledy po Alpách. Obdivovali jsme místní příbytky a pasoucí se kravičky. Byla možnost si koupit místní sýr, který se zde vyrábí. Došli jsme pěšky až ke kabinové lanovce a ujížděli dolů před bouřkou.

Po ubytování v apartmánech Snovik nás čekala večeře formou bufetu a večerní koupání v termálním krytém bazénu, který má 32 °C.

Zítra nás čeká výlet k jezeru Bled a soutěska. Předpověď počasí nevypadá dobře, ale doufáme, že se nám déšť vyhne jako dnešní bouřka a vše zvládneme podle plánu.

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-06-zajezd-do-slovinska-4-den-patek

 

3. den – čtvrtek 6. 6.

Třetí den našeho zájezdu jsme se probudili do krásného teplého dne. Po snídani v ubytování Proteus a krátké procházce k autobusu jsme jeli přímo do hřebčína v Lipici. Chovají zde známé koňské plemeno Lipicánů, kteří mají původ právě ve Slovinsku. Navštívili jsme historické stáje, seznámili jsme se s chovem a dozvěděli jsme se detaily o plemeni těchto krásných koní, kteří se rodí černí a s věkem bělají, až jsou zcela bílí.

Při výjezdu z Lipice se někteří z nás šli podívat do výrobny a obchůdku slovinského pršutu.

Další přejezd byl krátký a čekala nás Škocjanská jeskyně. Uvnitř se nesmělo fotit, a ze začátku bylo vidět zklamání z chudé krápníkové výzdoby oproti jeskyni v Postojne. Nicméně se vše brzy obrátilo a jeskyně nabídla neuvěřitelné a dechberoucí pohledy. Z jeskyně jsme šli soutěskou, procházeli další jeskyní, a pro zájemce byla nakonec ještě menší vycházka na vyhlídku nad výstupem z jeskyně.

Večeře byla, jako i minulé dny, luxusní a nabídla opět různorodé pokrmy, které jsme mohli ochutnat. Každý si vybral podle své chuti. Dnes nás čeká ještě zabalit kufry a zítra ráno odjezd na naše druhé stanoviště.

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-06-zajezd-do-slovinska-3-den-ctvrtek

 

2. den – středa 5. 6.

Druhý den našeho zájezdu jsme začali snídaní formou bufetu v našem ubytování v Postojne. Bydlíme kousek od jeskyní, takže přesun proběhl pěšky a v 9 hodin jsme už jeli několik kilometrů do útrob země úzkokolejným vláčkem mezi krápníky. Postojnska jama nás všechny uchvátila svou výzdobou a velikostí. Na konci jeskyně jsme viděli vzácného živočicha macaráta jeskynního, který je jakýmsi symbolem této jeskyně. „Dechberoucí“ bylo časté slovo, když jsme jeskyni vláčkem zase opustili.

Nasedli jsme do autobusu a jeli na Predjamský hrad. Na místě jsme se museli rozdělit na dvě skupiny a zatímco jedna polovina absolvovala prohlídku hradu, druhá polovina dostala přilby se světly a šla do jeskyně pod hradem. Jeskyně nabídla zážitkovou trasu různými průlezy, přes žebříky, mezi poletujícími netopýry a potmě, kdy si každý svítil svou baterkou na přilbě. Mezitím si druhá polovina prošla Predjamský hrad s velmi poutavou historií, dispozicí a hlavně umístěním na boku skalního masivu.

Z chladných jeskyní a hradu jsme se zamířili ohřát do městečka na pobřeží Jadranského moře – Piran. Čekalo na nás krásné počasí, koupání v moři, prohlídka města s úzkými uličkami, nebo vyhlídka na okolní pobřeží Itálie a Chorvatska. Než jsme opustili Piran, spousta z nás se osvěžila místní zmrzlinou a dokonce si někteří stihli dát pizzu s výhledem na moře.

Večeře v Postojne byla opět vynikající s možností výběru různých specialit.

Odebrali jsme se na ubytování, zítra nás čeká den s lipicány a další jeskyně.

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-06-zajezd-do-slovinska-2-den-streda

 

1. den – úterý 4. 6.

Náš zájezd dorazil do cíle na ubytování v Postojne, po dni ve znamení hor.

Po několika zastávkách jsme dorazili do cíle dnešního programu k lanovce na Dachstein. Do kabiny lanovky se vešla celá naše skupina a někteří z nás měli štěstí a svezli se ve speciálním koši na střeše lanovky. Mraky nám bohužel nepřály a vrchol byl zahalený většinu času v mlze. Přesto jsme si čas na vrcholu užili jak na visutém mostě, v ledové jeskyni, na prosklené lávce, nebo jen koulovačkou čerstvým sněhem v červnu.

Dál už nás čekal jen přejezd do našeho ubytování v Postojne a vydatná večeře formou bufetu ve čtyřhvězdičkovém hotelu Jama. Máme rozdělené pokoje a už se těšíme na zítra.

https://www.rajce.idnes.cz/filosofska/album/2024-06-zajezd-do-slovinska-1-den-utery

Václava Mašková