Zažij chemii jinak

V pátek 14. 9. k nám na školu zavítaly dvě studentky z VŠCHT, které studují obor chemie. Hodina začala tím, že jsme se seznámili a snažili jsme se přijít na to, kde všude se může uplatnit chemie. Přišli jsme na to, že vlastně úplně všude. Od kadeřníka, přes policii, po vědce.

Zábavná hodina pokračovala tím, že jsme si vyrobili svůj vlastní semafor v lahvi z chemických kapalin, který při zvyšující se intenzitě třesu s lahví měnil svou barvu od oranžové přes červenou až po zelenou.

Poté jsme si ještě ukázali, jakou barvu může mít oheň, když zapálíme různé chemické látky. Také jsme zjistili, jak by měl vypadat správný pěnový hasicí přístroj. V bublinkách pěny totiž nesmí být kyslík, který podněcuje oheň, ale naopak dusík, který oheň likviduje.

Největší atrakcí však byl suchý led, který nám přednášející studentky poslali do lavic, abychom si mohli vyzkoušet, jak je mrazivý (až -57 °C). Z tohoto důvodu si děvčata musela sundat prstýnky a všichni jsme museli led přendávat z jedné ruky do druhé. Kdybychom ho dlouho nechali na jednom místě, mohlo by se stát, že by nás díky své teplotě „popálil“.

Na závěr hodiny jsme si z tekutého dusíku vyrobili čokoládovo-meruňkovou zmrzlinu, která všem moc chutnala.

8. E

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2018-09-Zazij-chemii-jinak/