6.C na Pražském hradě

V závěru roku pro nás paní učitelka Viktorová připravila vycházku na Pražský hrad. Nebyla to jen procházka, ale věnoval se nám profesionální průvodce.

Nejdříve jsme z Malostranského náměstí prošli kolem senátu po Zámeckých schodech k Hradu. Počkali jsme v krátké frontě na bezpečnostní kontrolu. Přes první nádvoří jsme prošli k ke katedrále sv. Víta, ale protože jsme měli ještě čas, šli jsme se podívat do malého obchůdku.

Pak už nás čekal chrám sv. Víta. Díky našemu průvodci jsme nemuseli stát frontu a vešli jsme jiným vchodem. Ohromila nás nádhera a zajímavé povídání např. o Janu Nepomuckém, o sv. Václavovi, o stavbě samotného chrámu, o našich předcích.

Pokračovali jsme do Starého královského paláce s nádherným Vladislavským sálem a bývalou sněmovnou s vystavenou kopií korunovačních klenotů. Podívali jsme se z neobvyklé vyhlídky na okno defenestrace pánů v roce 1618. Poté jsme se rozloučili s naším průvodcem a sami pokračovali do podzemí na Příběh pražského hradu. Naše vycházka pokračovala krátkou zastávkou v bazilice sv. Jiří, kde jsou uloženy ostatky sv. Ludmily.

Vstupenka platila i do Zlaté uličky u Daliborky, kde jsou nejen obchůdky, ale i ukázka domečků, kde ještě v 50 letech bydleli lidé – např. jsme nahlédli ke kořenářce, do hospůdky, do kina…

Nakonec jsme prošli podél celého Hradu zahradou a ocitli jsme se na místě, kde jsme ráno začínali. Seběhli jsme Nerudovou ulicí a z Malostranského náměstí hurá do školy a na oběd.

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2018-06-6C-na-Prazskem-hrade/