Besedy Extremismus

Ve dnech 5. a 6. 10. v 8. a 9. ročníku proběhly besedy na téma extremismus, které pořádala organizace Imperativ. Co se žáci dozvěděli a jak se jim náplň besedy líbila?

Na přednášce o extremismu jsme si povídali o nacismu, komunismu a socialismu, o rasové nenávisti, agresivním chování a fotbalových fanoušcích. Dozvěděli jsme se, jak vypadají různé symboly a které z nich je zakázáno propagovat. Povídali jsme si o tom, jaké jsou rozdíly mezi demokratickými a nedemokratickými politickými stranami. Zaujalo nás, že dnes už např. neonacistu podle symbolů nepoznáte, obléká se stejně jako my. I ostatní extremisté skrývají svoje názory a tvrdí, že jim jde o něco jiného. A fotbal? Nejvíc „hooligans“ má u nás Sparta a Baník, od ultras (ti jen fandí) se liší tím, že demolují zařízení stadionu, házejí světlice a podobně.

Přednáška byla zajímavá, líbila se nám i videa k dané problematice.
M. Miškovská a žáci 8. C

Dne 6. 10. proběhla ve třídě 9. C beseda „Extremismus“.
Na základě následné diskuze lze konstatovat, že se žákům beseda líbila a zvolené téma je zaujalo a oslovilo. Většina z nich uvádí, že téma bylo zvoleno vhodně a prezentace, při níž se žáci mohli zapojovat do aktivit a diskuzí, je upoutala. I když se ne všichni o dané téma zajímají, dokázal je přednášející zaujmout. Nakonec se všichni shodli na tom, že to bylo užitečné, že získali spoustu nových poznatků a tedy přednáška na toto téma měla smysl.

A nyní 3 nejvýstižnější názory od žáků:
„ Tato prezentace byla vskutku zajímavá, zvlášť pro mě, protože již od desíti let se zajímám o toto téma. Nejvíc se mi líbilo, jak to pán pojal, jak jsme mohli psát na tabuli znaky různých sekt a zakázaných spolků nebo politických stran. Celkově se mi to opravdu líbilo, protože to byla jedna z mála prezentací, kde jsem byl opravdu aktivní.“ (Filip C.)

„Přednáška o extremismu se mi celkově líbila. Velmi mě zaujalo srovnávání dvou totalitních režimů. Myslím, že pan přednášející měl svou přednášku dobře zvládnutou. Povídal nám o různých symbolech a sdruženích. Také nám pustil videoklip k písni, která byla o bývalém režimu. Také mluvil o různých fotbalových chuligánských sdruženích.“ (anonym)

„Přednáška o extremismu mě zaujala. Nejprve jsme si pojem extremismus vysvětlili a poté si vyjmenovali a na tabuli nakreslili různé znaky. Když se nás přednášející zeptal, který z těch znaků je trestné kreslit a používat, tak jsme si byli všichni jisti, že je to hákový kříž. K našemu překvapení jsme se dozvěděli, že hákový kříž lze použít, když je to např. ve výuce, ale nesmí se propagovat. Řekl nám taky, jak vážné za to můžou být tresty. Pak jsme se bavili o nacionalismu. Ukázal nám, jak vypadali „náckové“ dřív a jak vypadají teď a mnoho dalších věcí.“ (Veronika Č.)
Za třídu 9.C sepsala J. Davidová