Naše adoptivní dcera Hezal

Na ZŠ s Rvj a RvTv Filosofská je již dlouhá léta krásnou tradicí pomáhat dětem ze zemí třetího světa, které mají na rozdíl od nás ztížené podmínky ke studiu. Našim prvním adoptivním dítětem byl Henry z Keni, poté jsme dovedli úspěšně k maturitě a ke sňatku naši Kavyu z Indie a nyní máme Hezal.

Jedná se o naši v pořadí již druhou indickou „dceru“. Poté, co se z naší Kavyi stala šťastná mladá paní, začali jsme podporovat jiné indické děvčátko s nelehkým osudem. Studium naší Hezal stojí ročně 4.900,- Kč, což není nikterak šílená suma, ovšem pro dívku, jako je Hezal, a pro její rodinu, je to částka nadmíru vysoká.

Hezal by bez naší pomoci studovat nemohla, její otec je dlouhodobě nemocný a jediným rodinným příjmem je občasný prodej zeleniny. Hezal má dva sourozence a snaží se pomáhat s domácími pracemi, aby rodičům ulehčila situaci. Hezal navštěvuje nyní již 7. třídu v Durch High Primary School. Škola ji baví, má ráda zejména angličtinu. Taky ji baví zpěv, kreslení, vypravování příběhů, péče o zeleninu apod. a ráda se účastní školních soutěží v kreslení a zpěvu. Díky naší podpoře bude moci navštěvovat veškeré programy v centru, za což nám projevila svou vděčnost v milém dopise, který nám poslala v období Vánoc.

Rok se s rokem sešel, a tak se stalo, že naše Hezal opět potřebovala podat pomocnou ruku. Na podporu Hezal jsme společně s dívkami z 9. tříd vytvořily „Hezal-tým“ a společně jsme vyrazily do jednotlivých tříd naší školy. Vyprávěly jsme příběh Hezal, malé indické holčičky, jejímž snem je studovat a stát se lékařkou. Vysvětlily jsme našim žákům, že částka 4.900,- Kč je možná vysoká pro jednotlivce, ale pro nás všechny to znamená vzdát se třeba jen 20,- Kč. A že pokud každý z nás přinese pouhých 20,- Kč, má naše Hezal šanci studovat několik let.

Ukázalo se, že naši žáci mají srdce na správném místě a sbírka mohla být uzavřena ke dni 12.4.2017. Vybralo se neuvěřitelných 20.326,- Kč, takže naše Hezal bude moci studovat další 4 roky. A věřím, že radost z vybrané částky nebude mít jen samotná Hezal, ale také my všichni, kdo jsme měli tu možnost jí napomoci ve splnění jejího velkého snu.

 

Za Žákovskou samosprávu

J.Davidová