Pálení čarodějnic na Jitřní

Pálení čarodějnic patří ke starým lidovým zvykům. Je spojováno s filipojakubskou nocí (z 30. dubna na 1. května), kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem se ale údajně dají nalézt různě poschovávané, zakopané či jinak před lidmi ukryté poklady. Lidé věřili, že této noci je v povětří spousta čarodějnic, letících na svůj slet – sabat. Proto se této noci také říká „noc čarodějnic“.

K pálení čarodějnic se v pátek 28. dubna s předstihem připojila i Jitřní. Sice byl předpovídán déšť, ale nakonec nespadla ani kapka. Tak se tedy bez problémů během dopoledne u ohně na školním hřišti vystřídaly všechny třídy. V ohni postupně končily přinesené čarodějnice, v některých případech i opékané buřty. Poděkování patří žákyním a žákům třídy IX. A, kteří připravili oheň a po celou dobu „pálení“ pomáhali mladším třídám.

Mgr. Jiří Barták

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-05-Paleni-carodejnic-na-Jitrni/