Soutěž o pohár Ministra obrany ČR

Naši žáci se i letos probojovali až do celostátního finále historicko-branné soutěže Battlefield, ve kterém o velký broušený pohár Ministra obrany ČR bojovalo 20 nejlepších týmů krajských kol.

Finále Battlefieldu proběhlo ve středu 14.6.2017 v lanovém centru Proud v Olomouci. Do něj jsme jeli už v 6 h ráno a zpět jsme přijeli až o půl deváté večer. Někteří dojíždějící závodníci tak vstávali třeba už ve 4:30 h a domů se dostali až po 22 h.

Celá soutěž byla věnována historickým událostem spojených s odstraněním Heydricha v roce 1942. Soutěžní tým musel již předem vytvořit projekt o Československém odboji za II. světové války, který byl vstupenkou k dalšímu projektu o životě Gabčíka s Kubišem. Vyhledat potřebné informace a následně je vhodně sestavit do uceleného projektu bylo vysoce náročné. Bez přehánění můžu říct, že se jednalo o měsíční intenzivní práci soutěžících i pedagogického doprovodu.

Finálové klání bylo koncipováno jako výcvikový tábor. Za podpory Armády ČR, legionářů a přátel z lanového centra plnili závodníci fyzicky náročné, logické a vědomostní úkoly – např. oblíbený battlefield, jízdu na raftech, zkoušku síly a obratnosti. Vyvrcholením celého boje byl tzv. „Tarzaní skok“. Pro splnění bylo potřeba vylézt na 10 m kůl, stoupnout si na něj (což vyžaduje obrovskou odvahu a koordinaci) a následně se z něj odrazit, skočit do volného prostoru a tam se zavěsit na visutou hrazdu. Prostě kus umění a obrovské odvahy. Klobouk dolů před všemi, kdo to dokázali.

Náš tým obsadil ve finálovém boji nádherné 6. místo. To je opravdu vynikající výkon hodný uznání.

David Gajdošík

http://filosofska.rajce.idnes.cz/2017-06-Soutez-o-pohar-ministra-obrany-CR/